Alan adı (domain) nedir? Nasıl alınır?

Alan adı nasıl alınır?

Bu makalemizde alan adı yani domain nasıl alınır konusunu ele alacağız. Alan adı nasıl alınır? Domain nasıl alınır?  İşte yapmamız gerekenler.

Bir internet sitesi yapmaya karar verdiniz veya bir internet sitesi yaptınız fakat henüz sitenizi internete açmadınız. İlk yapacağınız iş alan adınıza karar vermek olacak. Alan adı web sitenizin kimliği ve erişim adresidir.

Alan adı seçerken anlamlı olmasına, kolay akılda kalabilir olmasına ve sitemizin konusuna uygun bir isim seçmeye dikkat etmeliyiz.

Peki istediğimiz alan adını alabiliyormuyuz. Tabiki hayır. Öncelikle alan adının başkası tarafından alınmamış olması gerekiyor. Bunu nasıl sorgulayacağız?

Alan adı satışı yapan firmaların alan adı sorgulama sayfaları var. Bu sayfaları kullanarak istedğimiz alan adının müsaitliğini kontrol edebiliriz. Bunlardan bazıları:

 1. https://tr.godaddy.com/
 2. Goodaddy benimde alan adı alırken kullandığım dünya çağında bir firmadır.

alan adı nasıl alınır?

Burdanda göreceğiniz gibi alan adınız 2 kısımdan oluşur. Bunlar isim ve uzantıdır. Yaygın olarak kullanılan alan adı uzantıları com, net, xyz, site, online, edu, gov, info, org,biz vs……….

Burdan seçtiğiniz alan adının müsaitliğini sorgulayabilirsiniz ve eğer müsaitse tescil edebilirsiniz. Alan adının tescil süresi minimum 1 yıl ve en yüksek 10 yıldır.

Alan adı nasıl alınır ? Aşamalar

 1. bilisimdersleri adını Godaddy sitesinde sorgulatarak işe başlıyorum.

alan adı nasıl alınır2

bilisimdersleri.org alan adı müsaitmiş. Fiyatıda 27.99 tl. bu alan adını almak istiyorum. Öncelikle sepete ekle diyoruz.

2. Sepetimize gittiğimizde alacağımız alan adı bilgileri karşımıza geliyor.

alan adı nasıl alınır

3. Ödeme işlemine geç seçtiğimizde kredi kart bilgilerimizi girerek ödeme işlemini yapıyoruz. Böylece domaini almış oluyoruz.

Aldığımız alan adını nasıl görüntüleyeceğiz.

goodady profil bilgilerinize girdiğinizde şekildeki ekran karşınıza geliyor.alan adı nasıl alınır?;

Burada godaddy üzerinden aldığınız alan adlarını yönetebiliyorsunuz. Süresi dolan alan adlarını yenileyebilirsiniz. Alan adlarınızın dns bilgilerini ve gizlilik bilgilerini güncelleyebilirsiniz.

Godaddy dışında alan adı alabileceğiniz birkaç adres vereceğim. Hepsinin mantığı aşağı yukarı aynıdır. Size uygun olanı seçebilirsiniz.

 1. https://www.natro.com/domain-sorgulama
 2. http://www.isimtescil.net/domain/domain-sorgulama.aspx
 3. https://www.hostinger.web.tr/domain-sorgulama
 4. http://www.alanadisorgulama.gen.tr/
 5. https://www.turkticaret.net/domain-sorgulama
 6. https://www.ihs.com.tr/domain/alan-adi-domain-tescili.html
 7. https://www.webservis.com.tr/domain/
 8. https://www.1and1.com/domain-sorgulama
 9. https://www.netdirekt.com.tr/alan-adi.html
 10. https://www.markum.net/domain/domaintescil.asp

Alan adımızı aldık. Sitemizin internetteki ismini tescillemiş olduk. Sıra geldi internet sitemizdeki dosyalarımızı yükleyeceğimiz Hosting hizmetini almaya. Bir sonraki dersimizde hosting nasıl alınır. Alan adımız hostinge nasıl bağlanır konularını ele alacağız. Sonraki dersimizde tekrar görüşmek üzere.Hoşçakalın.

 

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: