Appserv kurulumu

AppServ Nedir? Appserv kurulumu

Windows işletim sistemi üzerinden php ve mysql tabanlı web sitelerimizi local ortamda çalıştırmak için kullanılan programlardan bir taneside Appserv programıdır. Bu makalemizde Windows işletim sistemi üzerine appserv kurulumu nu öğreneceğiz.  Güncel Appserv programının özellikleri şöyledir:

AppServ 8.6.0 

  • Apache 2.4.25
  • PHP 5.6.30
  • PHP 7.1.1
  • MySQL 5.7.17
  • phpMyAdmin 4.6.6
  • TLS,SSL ve https desteği
  • Php versiyonları arasında geçiş yapılabilir.

AppServ Kurulumu Aşamaları:

1.https://www.appserv.org/ adresine giriyoruz.

  • appserv kurulumu1

2.Kurulum ekranında “Next” butonuna tıklıyoruz.

appserv kurulumu

3. “I Agree” butonuna basarak programın kullanım şartlarını kabul ediyoruz.

appserv kurulumu

4. Bu aşamada programın kurulacağı yeri seçiyoruz. Varsayılan olarak program “C:\AppServ” dizinine kuruluyor.Dilerseniz bunu değiştirebilirsiniz. İleride php de yazdığımız scriptleri bu dizinin içine kopyalıyacağız.

appserv kurulumu

5.Bu aşamada Appserv ‘in kuracağı programlar seçiliyor. Buradaki 4 programıda php çalışırken kullanacağız.O yüzden hepsinin seçili olması gerekiyor. Bu  programlara kısaca değinmek gerekirse:
Apache HTTP server: Bilgisayarınızda php de yazdığınız kodların çalışmasını sağlayan bir web sunucusu yazılımıdır. Yazdığımız php dosyalarını internet sitemize yüklemeden önce denemek için bilgisayarımızda apache sunucusunun yüklü olması gerekir.

Mysql Database: Veritabanı yönetim programıdır. Kullanıcı etkileşimli php kodları yazarken bilgilerimizin saklanması ve dilediğimiz zaman gösterilmesi için mysql veritabanı yazılımına ihtiyaç duyacağız.

PHP Hypertext Preprocessor: Açık kaynak kodlu betik dilidir. Php nin çalışabilmesi için apache web sunucusuna ihtiyaç vardır.

Phpmyadmin: PhpMyAdmin, PHP ile yazılmış açık kaynak kodlu bir araçtır. Başlıca kullanım amacı İnternet üzerinden MySQL veritabanı yönetimidir.

appserv kurulumu

6. Server Name: localhost sunucunun kendi bilgisayarınızda kurulu olacağını gösterir.apache sunucunun kullanacağı portlar http:80 ve https:443 bu ayarları değiştirmemize gerek yok. Mail adres bölümüne kendi e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

appserv kurulumu

7. Mysql yönetici şifresini belirlediğiniz bölümdür. İleride php kodlarınızda mysql kullandığımızda bu şifreye ihtiyacımız olacak.Bu nedenle en az 8 karakterli ve unutmayacağınız bir şifre belirleyin.

appserv kurulumu

8. Kurulumun tamamlandığı bölüme geliyoruz.

appserv kurulumu

9.Kurulum bitti. Apache sunucusu ve mysql veritabanını çalıştırıyımmı  diye soruyor.Bu alanları işaretli bırakıyoruz ve Finish butonuna basarak kurulumu bitiriyoruz.

appserv kurulumu

10. Bilgisayarımızdaki güvenlik duvarı apache sunucusuna ağ erişim izni veriyimmi diye soruyor. “Erişime izin ver” seçeneğini seçiyoruz.

appserv kurulumu

11. Başlat menüsünden Appserv klasörü içerisinde programın kurduğu araçlarla ilgili kısayolları bulabilirsiniz.

appserv kurulumu

12.Son olarak web sunucumuzun çalıştığına emin olmak için chrome dan internet adresine “localhost” yazıyoruz. Karşımıza appserv sayfası geliyorsa kurulum işlemi başarılı olmuş demektir.

appserv kurulumu

Bundan sonra php çalışmalarımıza başlayabiliriz …

Appserv alternatifi programlar:

XAMPP

WAMP

Easyphp

[button link=”https://kodleon.com/php-nedir-ilk-php-scriptinizi-yazin/” color=”silver”] Php Nedir? İlk php scriptinizi yazın.<<<[/button] [button link=”https://kodleon.com/veri-tipleri-degiskenler-ve-operatorler/”] >>>Veri Tipleri, Değişkenler ve Operatörler[/button]

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: