Bilişim Teknolojilerinin Temelleri

Bilişim teknolojilerinin temeli olan kavramları tanıtarak sistem montajı, işletim sistemi kurulumu işlemlerini gerçekleştirebilme ve temel ağ işlemleri ile ilgili konularda gerekli bilgilerin verildiği derstir. Dersle ilgili kaynaklara buradan ulaşabilirsiniz.

İşlemciler

Aişlemciynı zamanda Central Process yani merkezi işlem birimi anlamına gelir. işlemci için bilgisayarın beynidir diyebiliriz. Bilgisayar üzerinde yapılan bütün hareketler muhakkak işlemciye uğramaktadır. Klavyenin bir tuşuna basmak, fareyi hareket ettirmek birebir işlemcide gerçekleşir. İşlemciler ana depolama ve giriş çıkış işlemleri ile birlikte bilgisayarların veri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren bölümdür. Merkezi işlem birimi aritmetik ve mantıksal işlem yapma yeteneğine sahiptir. İlk işlemciler belli işlemleri ve çoğu zamanda yalnızca tek bir işlemi gerçekleştirmek için üretilmiştir.

 

Ram (Bellek)

ram bellekRAMBellek nedir? Kelime anlamı olarak RAM “Random Access Memory” yani “Rastgele Erişilebilir Bellek cümlesinin kısaltılması ile oluşmuş bir tanımdır. RAM, bilgisayar, ekran kartı ve birçok mikroişlemci modülünün içinde daimi olarak yer alan bir parçadır. Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri RAM diye adlandırılan bu hafıza bölümünde tutarlar.

 

Ekran Kartları

Hemen hepimizin bilgisayar almaya kalktığımızda ilk seçtğimiz parçalardan biri de ekran kartıdır ama sadece işlemci, bellek ve sabit diske bakarak bilgisayar seçtiğimiz günlerin üzerinden o kadar da uzun yıllar geçmedi. şimdi yeri geldiğinde bir bilgisayar parası verebildiğimiz ekran kartlarına biraz yakından bakalım.

Sabit Sürücü

sabit disk 3 Sabit sürücü, diğer adıyla harddiskler temel olarak veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. En sık kullanıldığı yerler bilgisayarlardır. Ses, görüntü, yazılımlar, veri tabanları gibi büyük miktarlardaki bilgiler, gerektiğinde kullanılmak üzere sabit sürücülere kayıt edilir. Sabit sürücülerin özelliği ve çalışma prensipleri kısaca anlatılmıştır.

Konunu Devamı

Bilgisayar Donanımı Videoları

[box type=”warning”] Yukarıdaki videolar Youtube’dan alınmıştır. Eğitim amacı taşımaktadır.Eğer kaldırılmasını istediğiniz bir video varsa lütfen bizimle irtibat kurunuz.[/box]

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: