Facebook hesabınıza güvenlik ayarları yapma

Bu yazımızda popüler sosyal ağlardan olan faceboook ile ilgili güvenlik ayarlarının yapılması konusunu ele alacağım.  – facebook güvenliği -facebook güvenlik ayarları  -facebook hesap kurtarma ve daha fazlası konumuzda.

facebook güvenliği

 • Facebook hesabınızın kötü niyetli kişilerce ele geçirilmesini istemiyorsunuz.
 • Facebook hesabınıza uzun süre girmediniz ve giriş bilgilerini unuttunuz.
 • Facebook hesabınızı kapatmak istiyorsunuz.
 • Facebook ta bir kişiyi engellemek istiyorsunuz.

Yukarıdakilerden herhangi biri ilginizi çektiyse yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Facebook hesabınızın güvenliğini sağlamadınız. Başınıza ne gelebilir. Bugünlerde çok sık karşılaştığım senaryolardan birini yazayım.

 1.  Hesabınızı çalan kişiler resimlerinizi ve yazılarınızı birebir kopyalayarak facebook hesabınızın bir kopyasını oluşturuyor.
 2. Hesabınızı kopyaladıklarında siz hesabınızı geri alsanız bile onların elinde hesabınızın birebir kopyası oluyor.
 3. Facebook hesabınızdaki tüm kişilere mesaj atarak sizin adınıza para veya kontör istiyorlar.
 4. Facebook hesabınızdaki tüm kişilere virüslü mesaj atarak onlarında hesabını ele geçiriyorlar.
 5. Facebook hesabından suç teşkil eden paylaşımlar yaparak başınızı belaya sokabiliyorlar.

Yukarıdaki her bir senaryo canınızı ciddi anlamda sıkabilir. Bu yüzden facebook hesabınızın çalındığını farkettiğiniz anda facebook yöneticileri ile iletişime geçip hesabınızın çalındığını bildirmeniz ve sizden istedikleri gerekli bilgileri vermeniz gerekiyor.

Facebook  yapmamanız gerekenler !!!

 1.  Gördüğünüz her linke tıklamayın. Bunlardanbazıları virüslü olabilir.
 2. Her facebook reklamı , anket vs.. tıklamayın. –Hesabınız çalınabilir.    – Sizi alakasız servislere üye yapıp cep telefonu faturanıza yansıtabilirler. (Benim başıma geldi.)
 3. Güvenmediğiniz ve ortak kullanılan bilgisayarlardan facebook hesabınıza girmeyin. ( Bilgisayara atılan casus programlarıyla şifrenizi çalabilirler..)

facebook güvenliği Ayarları

1. Ayarlar’a giriyoruz.

facebook1

2. Buradan Güvenlik ve Girişi seçiyoruz.

Bu adımlardan sonra Güvenlik ve Giriş sekmesindeyiz. Güvenlik ayarlarımızı yapacağımız yer burasıdır. Burayı gözden geçirelim.

Tavsiye Edilen Sekmesi

facebook güvenliği

Bu güvenlik sekmesi facebook tarafından son zamanlarda getirildi. Facebook hesabınızı kaybettiğinizde kurtarabilmeniz için 3 tan güvenebileceğiniz facebook arkadaşı seçmenizi istiyor. Burada Düzenle ye tıklayarak en az 1 en çok 3 tane güvendiğiniz facebook arkadaşınızı seçmenizi öneririm.

Giriş Yaptığın Yer Sekmesi

facebook güvenliği

Bu bölümde tüm giriş yaptığınız cihazlar ve Hangi Şehir/ Ülke den giriş yaptığınız ile ilgili bilgiler yer alıyor. Facebook hesabınıza birisinin girdiğinden şüphelendiğinizde bu bölümü incelemeniz gerekiyor. Eğer bu listede sizin bağlandığınız cihazlar dışında bir cihaz varsa facebook hesabınız çalınmış demektir. O zaman ne yapacağız:

– Şüphelendiğiniz girişin olduğu yere gelin.

facebook güvenliği

– Burada benim yaptığım gibi Çıkış Yap a tıklayın.

-Sayfanın aşağısındaki Şifreyi değiştir e tıklayarak şifrenizi değiştirin. (****Güvenli bir şifre seçin****)

facebook güvenliği

– Eğer işinizi sağlama almak istiyorsanız Tüm Oturumlardan Çıkış Yap linkine tıklayın.

Giriş Sekmesi

facebook güvenliği

– Şifrenizi seçerken başka bir yerde kullanmadığınız bir şifre oluşturmaya dikkat edin.

– Şifrenizin içerisinde büyük harf,küçük harf , sayı mutlaka olsun. Özel karakter kullanırsanız şifrenizin güvenliği dahada artacaktır. ($%&+!= gibi) 

Profil resminle giriş yap : Bu seçenek aktifse mail adresi yazmaya gerek kalmadan facebook hesabınıza girmenizi sağlar. Kendi özel bilgisayarınız ve  cep telefonunuz için bu seçeneğin aktif olması iyi olabilir. Fakat yapancı bir bilgisayarda facebook adresine girdiklerinde sizin profil resminizin çıkması pek iyi olmayabilir.

-Yabancı bir bilgisayardan facebook hesabınıza girmek zorunda kaldınız ve facebook her açıldığında sizin profil resminiz çıkıyor. Bunu nasıl kaldırabilirsiniz?

Profile resminle giriş yap – Düzenle    seçiniz.

facebook güvenliği

yukarıdaki ekranda size ait olmayan cihazlara tıkladığınızda listeden kaldıracaktır. Dolayısıyla bu problemide çözmüş olacasınız.

İlave güvenlik ayayarlama sekmesi

facebook güvenliği

Tanınmayan girişler hakkında uyarılar al mutlaka açık olması gerekiyor. Aksi taktirde birisi hesabınızı ele geçirmeye çalışırsa haberiniz olmaz.

-Bildirimleri al seçili olsun.

– E-posta adresine kullandığınız en az 1 e-posta adresi ekleyin.

– İsterseniz cep telefonu numarasıda ekleyebilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan

facebook güvenliği

– 2 faktörlü doğrulama hesabınıza giriş yapılırken şifre dışında başka bir şeyinde sizzden istenmesi demektir. Yani eğer bu seçeneği aktif ederseniz şifrenizi ele geçirseler dahi hesabınıza giriş yapamazlar.

– Facebook hesabınıza çok sık giriş çıkış yapıyorsanız 2 faktörlü doğrulama vaktinizi alabilir ve canınızı sıkabilir. Dolayısıyla hesabınızın güvenliği konusunda aşırı titiz değilseniz 2 faktörlü doğrulama bölümünü göz ardı edebilirsiniz.

Buradaki seçenekleri gözden geçirelim:

   -Kısa mesaj(SMS): Hesabına başka insanların giriş yapmasını önlemek için telefonunu ilave bir güvenlik önlemi olarak kullan.

Güvenlik Anahtarları : USB veya NFC aracılığıyla giriş yapmak için bir Universal 2nd Factor (U2F) güvenlik anahtarı kullan.

 – Kodmatik: Şifreni yenilemek veya giriş kodları oluşturmak için Facebook mobil uygulamasında Kodmatik’i kullanabilirsin. Kodları oluşturmak için bir üçüncü taraf uygulaması kur.

  -Hesabı Geri Alma Kodları : Hesabınızı kurtarmak için bu kodları kullanabilirsiniz.

  -Uygulama Şifreleri: İki faktörlü kimlik doğrulamasını desteklemeyen uygulamalar için tek seferlik benzersiz bir şifre al (ör. Xbox, Spotify)

  -İzin Verilen Girişler · izin verilen girişler listesini buradan görüp dilediğinizi silebilirsiniz.

 

Hesabınızı güvenlik amacıyla geçici bir süre dondurmak istiyorsunuz.

-Ayarlar – Hesabı Yönete girin.

facebook güvenliği

 

Buradaki Hesabı Dondur seçilirse dilediğiniz zaman hesabınızı tekrar açmak üzere facebook hesabınızı dondurabilirsiniz.

 

Facebook güvenliği ile ilgili bildiklerimi paylaşmaya çalıştım. Merak ettiğiniz başka konular olursa aşağıdaki formu kullanarak sorabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: