Flash bellek virüslerinden korunma

Flash bellek virüslerinden nasıl korunuruz?

Bu yazımızda flash bellek virüslerinden korunma yollarını anlatacağım. Flash bellek virüsleri birçoğumuzun korkulu rüyası haline geldi. Belleğinizde sizin için önemli olan resimler yazılar, dökümanlar vs. taşıyorsunuz.  Flash belleğinizi yabancı bir bilgisayara takmak zorunda kalıyorsunuz. Birde bakıyorsunuz dosyalarınız görünmüyor. Silinmiş yada gizlenmiş. Bu durumlarla birdaha karşılamak için sizde makalemizi okuyarak flash belleklerinizi korumalı hale getirin.

flash bellek virüslerinden korunma

Şimdi size flash belleğinizi nasıl virüslere karşı dokunulmaz yapacağınızı anlatacağım. Öncelikle şunu bilmelisinizki flash bellek virüsleri kendilerini öncelikle belleğinizin ana dizinine atmaya çalışır. Bizde ana dizinimizi güvence altına alarak başlayacağız.

flash bellek virüslerinden korunma Adımları

  1. Flash belleğimizi NTFS formatında biçimlendiriyoruz.

flash bellek virüslerinden korunma


flash bellek virüslerinden korunma
Bu ekranda dosya sistemi “NTFS” olarak değiştirmeniz gerekiyor. NTFS dosya sistemi bize bazı güvenlik avantajları sağlıyor. Bunlar dosyalarımızın ve klasörlerimizin yazma okuma yetkilerini kısıtlama olarak özetleyebiliriz.

2. Daha sonra flash belleğimizde boş bir klasör oluşturuyoruz. Bu  klasöre ben yedek ismini veriyorum. Artık dosyalarımızı flash belleğimizin içine direk atmak yerine bu klasörün içine atacağız.

flash bellek virüslerinden korunma

3.Flash belleğimizin ana dizinini dokunulmaz yapıyoruz.


flash bellek virüslerinden korunmaFlash belleğe sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz. Açılan ekranda güvenlik sekmesine geçiyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

flash bellek virüslerinden korunma

Bu ekranda Düzenle butonuna tıklayacağız.

 

flash bellek virüslerinden korunma

Yukarıdaki ekranda Tam denetim, Değiştirme ve Yazma nın İzin Ver işaretlerini kaldırıyoruz. Daha sonra uygula butonuna tıklıyoruz. Böylece flash diskimizin ana dizinini korumuş olduk. Artık flash belleğinizi virüslü bilgisayara taktığınızda virüs kendisini flash belleğinize kopyalayamayacak.

4. Bir Sonraki adımda oluşturduğunuz yedek klasörünü yetkilendirmeye sıra geldi.

flash bellek virüslerinden korunma

Yedek klasörüne sağ tıklayıp özellikler i seçiyoruz. Açılan ekranda güvenlik sekmesine geliyoruz.

flash bellek virüslerinden korunma

5. Bu ekranda yine  düzenle ye tıklıyoruz.

Flash bellek virüslerinden korunma

Açılan ekranda değitirme ve yazma nın İzin ver seçeneklerini işaretliyoruz. Daha sonra uygula butonuna tıklıyoruz.

Böylece flash belleğimizi virüslere karşı korumalı hale getirmiş olduk. Burda dikkat edeceğiniz artık dosyalarınızı flash belleğinizin ana dizinine kopyalayamazsınız. Tüm dosyalarınızı oluşturduğunuz yedek klasörünün içine kopyalamanız gerekiyor.

flash belleğimizi virüslerden koruma

Böylece korumalı bir flash belleğimiz oldu. Sou ve sorunlarınız için lütfen yorum yapınız. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere hoşçakalın.

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: