Mysql Veritabanı oluşturma ve yetkilendirme – Cpanel Dersleri

Bu yazımızda sizlere Mysql veritabanı oluşturma , veritabanına kullanıcı yetkilendirmesi yapma , phpmyadmin arayüzünü kullanma ve uzak mysql bağlantısı için gerekli ayarlı nasıl yapacağınızı göstereceğim.

Cpanel Veritabanları Sekmesi

Cpanele giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda Veritabanları yazan bölüme gelin.

mysql veritabanı oluşturma

Burdaki seçenekleri incelersek:

 phpmyadmin: Veritabanlarınızın yönetimini sağlayan bir arayüzdür. Bunu kullanarak veritabanlarınızda sorgulamalar yapabilir, yedek alma gibi işlemleride yapabilirsiniz.

Mysql Veritabanları: Yeni veritabanı oluşturup kullanıcı yetkilendirmesi yapabileceğiniz , varolan veritabanlarını değiştirip silebileceğiniz bölümdür.

Mysql Veritabanı Sihirbazı: Sihirbaz aracılığıyla veritabanı oluşturabileceğiniz  benzer bir bölümdür.

Uzak Mysql: Bazen çeşitli programlardan ve uygulamalardan veritabanınıza uzak bağlantı yapmak isteyebilirsiniz. Uzak bağlantı için yapacağımız ayarları buradan yapıyoruz.

Mysql Veritabanı Oluşturma

Mysql veritabanları yazan butona tıklıyoruz.

mysql veritabanı oluşturma

burda veritabanına isim verirken şuna dikkat ediyoruz. sitenizin ismiyle başlayan bir bölüm var. Bu bölümü değiştiremiyoruz. Bende kodleon_ yazıyor burada. deneme isimli bir veritabanı oluşturalım. buraya deneme yazıp Veritabanı oluştur  butonuna tıklıyoruz.

mysql veritabanı oluşturma

gördüğünüz gibi deneme isimi bir veritabanı oluşturmak istedim. Sitemin isminide başlangıca ekledi ve sonuç olarak kodleon_deneme isimli bir veritabanı oluşturdu. Geri Dön linkine tıklayarak önceki ekrana geri dönüyoruz.

mysql veritabanı oluşturma

bu sekmedeki Veritabanını Kontrol Et veritabanınızı hatalara karşı kontrol ediyor. Veritabanını Onar ise bozulan veritabanınızı düzeltmeye çalışıyor. İlerde veritabanınıza bir hasar geldiğinde bu alanı kullanabilirsiniz.

mysql veritabanı oluşturma

Geçerli veritabanları sekmesinde tüm veritabanlarınızın bir listesini görüyorsunuz. Burdan dilediğinizi seçip Silebilirsiniz veya yeniden adlandırabilirsiniz.

Mysql Veritabanına Kullanıcı Ekleme ve Yetkilendirme

Önce mysql kullanıcısı oluşturma işlemini yapacağız.Daha sonra bu oluşurduğumuz kullanıcıyı az önce olşuturduğumuz kodleon_deneme veritabanına yetkilendireceğiz.

mysql veritabanı oluşturma

Kullanıcı adını yazarken uradada site isminizi başlangıç bölümüne ekliyor. deneme adlı bir kullanıcı oluşturuyoruz. Nihayetinde oluşturduğumuz kullanıcı kodleon_deneme oluyor.

Şifreyi oluştururken güvenli bir şifre oluşturmaya çalışın. Burdaki Şifre oluşturucu yu kullanarakta en yüksek güvenlikte şifreler oluşturabilirsiniz. Kullanıcı Oluştur a basarak işlemi bitiriyoruz.

Gelelim bir sonraki adıma.Oluşturduğumuz kullanıcıyı veritabanımıza yetkilendirme yapacağız.

cpanel veritabanı oluşturma7

Veritabanına Kullanıcı Ekle sekmesine gelelim. Burada Kullanıcıdan kodleon_deneme isimli kullanıcıyı seçiyoruz. Veritabanı ise kodleon_deneme veritabanını seçiyoruz. Daha sonra Ekle butonuna basarak veritabanına kullanıcı ekleme işlemini tamamlıyoruz.

Uzak Mysql Bağlantısı

Uzaktan bağlanmak istediğiniz bir veritabanı varsa Uzak Mysql Bağlantısı sekmesine girerek burdan uzaktan bağlanmak istediğiniz ip adresinizi belirtmeniz gerekir.

cpanel veritabanı oluşturma8

ana bilgisayar yazan yere ip numaranızı veya adresinizi girmeniz gerekiyor. Kendi bağlantınızdan uzaktan erişimi açmak istiyorsanız öncelikle ip adresinizi öğrenmeniz gerekiyor.

cpanel veritabanı oluşturma9

ip adresimizi öğrendik. 88.232.171.1xx . bu adresi yazıp Ana Bilgisayar ekle ye tıklıyoruz böyle uzaktan mysql bağlantımız hazır oluyor.

 

 

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: