Öğrencilerimden Makaleler

Öğrencilerimden seçtikleri bir konuda makale yazmalarını istedim.   Ortaya çıkan sonuçları buradan paylaşıyorum. İlk makaleleri olduğu için bazı eksikler olabilir. Fakat zamanla mükemmeli yakalayacaklarına inanıyorum. İçlerinden ileride iyi blog yazarları çıkmasını umuyorum.

11. sınıf Öğrencilerimiz tarafından yazılmıştır.

11. Sınıf - Makaleler

11. sınıf öğrencilerimden makale denemeleri
SıraKonuYazar
1Teknolojik cihazların günlük hayattaki kullanımıMuratcan Çokan
2YoutubeMustafa Dağhan
3Mustafa Kemal AtatürkÖzge Soyluş
4TeknolojiMehmet Mert Şen
5Iphone & samsungSalih Çevik
6Galatasaray - BeşiktaşBarış Özdemir
7BoksNiyazi Melihatik
8ÇizimBeyza Ateş - Betül Sönmez
9Kitaplar Seni AnlatsınÜmmü Kapan
10Youtubeİbrahim Doğanyiğit
11Kızların iç sesi değil sizin onlarda yarattığınız kuruntularFerdane yalçın
12Şampiyonlar ligindeki BeşiktaşDöndü - Buse
13
14
15
16
17
18
19
20
21

MAKALE 1 -TEKNOLOJİK CİHAZLARIN GÜNLÜK HAYATTAKİ KULLANIMI

Yazan: Muratcan Çokan

Teknolojik cihazların günlük hayattaki kullanımı çok artığı görülüyor.Bundan 20-25 yıl önce teknolojik cihazların kullanımı çok azdı.Sebebi çok yaygın olmadığı için olabilir.

Muratcan Çokan

GÜNLÜK HAYATTA TEKNOLOJİK  CİHAZLARIN KÖTÜ YANLARI

İnsanlar arasında hiç sohbet kalmadığı.Araba sürerken telefonla konuştuğu için kazalar oluyor.Çok bilgisayar oynandığı için küçük yaştaki çocuklarda yeni hastalıklar ortaya çıkıyor. İnsanlarda kanser,göz hastalıkları vb çok hastalıklar ortaya çıkıyor. Çocuklar asosyal oluyorlar.İnsanlar yolda yürürken telefona baktıkları için takılıp düşüyorlar yada birbirleriyle çarpışıyorlar. Yavaş yavaş insanlar arasında iletişim bitiyor.

GÜNLÜK HAYATTA TEKNOLOJİK CİHAZLARIN FAYDALARI

İnsanoğlu bundan binlerce yıl önce insanoğlu dumanla haberleşiyordu. Şimdi ise 10 saniye içinde ulaşabiliyorsun.Eskiden öğrenciler ödevlerini yapmak için kütüphanelere gidiyordu.Şimdi ise teknolojik cihazlar sayesinde ödevini  hemen buluyorlar. Sağlık bölümünde çok faydalı yeni  cihazlar sayesinde çoğu hastalığın çaresi bulundu ve ölümlerde azalma oldu. Teknolojik cihazlar faydalı kullanılırsa insanlar için çok faydalı oluyor.Ama kötü yanları için kullanılırsa zararları çoktur.

TELEFON

Şu anki hayatımızda günlük kullanımda teknolojik cihazların kullanımı çok artığı.Özellikle bunların içinde telefon kullanımı çok artığı görülüyor.Artık insanlar  yolda yürürken,otobüste,yemek yerken,arabada ve araba sürerken telefon kullanıyorlar.Telefonun zararlı yönleri de çok ama faydalı yanları da çok.Örnek yolda biri düştü bayıldı hemen ambulansı arayabiliyoruz. Eskiden olsa belki oradaki insan ölebilirdi.

Muratcan Çokan

BİLGİSAYAR

İnsanoğlu için dünyadaki en büyük icat benim fikrim.Onun sayesinde kodlar yazıp telefonlar,arabalar,uzay mekikleri vb cihazlar ortaya çıktığı görülüyor.Bilgisayar iyi yönde kullanıldığında para bile kazanabiliyorsunuz.Ama kötü yönde kullanılsa sizi asosyal,başarısız bir insan yapıyor.Ve hayattaki varlığınızı yok ediyor.Bilgisayarın hep iyi yönlerini bence kullanmalıyız.

Muratcan Çokan

TEKNOLOJİK CİHAZLARI HER ZAMAN YARARINDA KULLANILMASI İYİ OLUR.

 

MAKALE 2 – YOUTUBE

Yazan: Mustafa Dağhan

Youtube  Türkiye

Merhaba Ben Mustafa.Yeni çıkan bir meslek olan Blogger”lik çok hoşuma gitti. Ve neden bende

      Yaz mıyım? Bu blogda sizlere Youtube hakkında konuşucağım J.Youtube Türkiye de sayısız

kanallar var bunların çok az bir kısmı kaliteli içerik üretebiliyor malesef … Herkes kanal açabilmesi

çok güzel fakat içerik üretmeleri çok zor değil aslında Youtube Türkiyenin izleyici kitlesi geneli yaşı

Küçük insanlar olduğu için eğlenceli ve saçma olması yetiyor…Ayrıca Clickbaitler ve Dissler çok fazla

Ve özgün içerik sayısıda çok az. Çoğu içerik Yabancı kanallar yada az aboneli ve kaliteli video

çekenlerden çalınıyor! Bu yüzden ben youtube türkiyenin fazla gelişeceğini sanmıyorum bu

kesinlikle şahsi düşüncemdir. Saçma sapan dissler hakkında konuşalım biri diss atıyor diğeri

 bakıyor adam izlenmiş anında ona karşı tepki videosu çekip+ oda ona ve başkalarına diss atıp

izleniyor ve sonra herkes bunu tekrarlayınca trendler diss”trash” larla doluyor ve bu küçük yaşdaki

çocukları kötü etkiliyor bana göre bu çocukların çizgifilm izleyip hayalgüçlerini geliştirmeleri

gerekirken bu tür kanalları izleyip küfür ve saygısız tavırlar  kazanıyorlar. Herneyse bu blog da

youtube türkiyeyi  ve küçük çocuklara etkisini anlattım okuduğunuz için teşekkürler…

 başka bir blogda görüşmek üzere

 

MAKALE 3 – MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Yazan: Özge Soyluş

Özge Soyluş

Atatürk ülkemiz ve dünya geneline yaptığı ve yaydığı yeniliklerle tanınır. Biz onu Savaşlarından ve şuan ki yaşadığımız çağdaş ülkemizden tanıyoruz. Eğer Atatürk ve onun askerleri olmasaydı ülkemiz sürgünler ülkesi olacaktı. Belki de hala savaşlar devam ediyor olacak ve Türkiye diye bir ülke olmayacaktı.

Atatürk’ü sevmeyen ve şeriat getirmeye çalışan birçok insan var. Ülkemizi bölmek isteyen düşmanlarımız bunları yapanlarda bizi dıştan yıkmaya çalışanlar ama güçlü bir devlet olduğumuz için bunu başaramıyorlar. Bu yüzden ülkemizi içten yıkmaya çabalıyorlar. En yakın örneğini vermek gerekirse 15 Temmuz 2016 tarihinde olan darbe gecesiydi. Bunları bize yapan ise bizim evimizde rahatça uyumamızı sağlayan asker görünümlü teröristlerdi. Eğer 15 Temmuz’da bizim Türk Halkımız sokağa çıkmasaydı belkide ülkemiz hainlerin eline geçecekti ve Atatürk’ün bize emanet ettiği ülkemize sahip çıkmamış ve emanete ihanet etmiş olacaktık.  Ama biz emanetimize ihanet yapmadık yapamazdık. Çünkü biz Mustafa Kemal Paşa’nın askerleriyiz. Onun izinden gidiyoruz. Atatürk’te Türk Gençliğine güveniyordu ve seviyordu. Bunu en bariz sözüyle anlayabiliriz. “Beni Türk Gençlerine Emanet Ediniz.” Bu sözü üzerine bizim de yapmamız gereken ülkemize sahip çıkmak. Şeriat getirmek isteyenlere karşı sesimizi duyurmamız ve sessiz kalmamamız. Eğer sessiz kalırsak bu durumlara ülkemizde Cumhuriyet diye bir şey kalmayacak. Ve Atatürk’ün o kadar çapa sarf edip kazandığı savaşları ve Cumhuriyeti yıkmış olacağız. Eğer öyle olursa şuan ki Suriye, Irak veya Doğulu Ülkeler gibi savaş altında olacağız.

MAKALE 4 – TEKNOLOJİ

Yazan: Mehmet Mert Şen

Teknoloji artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Artık yemek, uyku  gibi olmazsa olmaz denilebilir. Teknoloji yıllar ilerledikçe gelişmektedir. Bu sayede ulaşamadığımız bilgiye, belgeye eskisi gibi çok uğraşlar vermemize gerek kalmadı, teknoloji sayesinde bu daha da kolay hale geldi. Teknoloji sayesinde insanlar haberi , bilgiyi, sporu vs. dünya da neler olup bittiğini artık bir tıkla öğrenebiliyor. Tabi ki teknolojinin kötü yanlarıda elbette var, genellikle gençler için öyle gözüküyor. Gençler teknoloji bağımlısı haline geliyor.Yıllar geçtikçe yeni bilgisayar oyunları çıkmaktadır. Bunlar genellikle MMOFPS, FPS ,MMO,PRG vs. aslında sıralasak bir sürü oyun türü var. Gençler artık bunların bağımlısı haline geldi. Hatta bu tür oyunlara fazlasıyla harcama da yapıyorlar. Bu yüzden gidişatımız bir hayli belirsiz. Yani teknoloji bir yandan iyi diğer yandan kötü gözüküyor.

Bilgisayar artık yerini android tablet ve telefonlara bırakmaktadır. Android Telefon aslında bilgisayardan biraz daha iyi dokunmatik bir ekran bilgisayarda yaptığın işleri de artık kolayca yapabiliyoruz. İnsanlar buradan haberleşebilip , bilgiye buradan da ulaşabiliyor. Sosyal medyaları kullanarak grup oluşturup geziler, etkinlikler oluşturuyorlar. İnsanların ne yaptıklarını nereye gittiklerini ne yemek yediği bile sosyal medyada görmek artık mümkün.. Birde telefonun kötü yanları var, artık bilinçsizce küçük çocukların ellerine veriliyor küçük yaşlarda o çocuğun telefon oynaması akıllı olduğu anlamına gelmez. Daha da zarar verir ama aileler bunu aldırış etmeden çocuk ağlamasın diye veriliyor ve sonra ileriki yaşlarda hastalıklara yol açıyor. Yani artık çağımız teknoloji çağı küçük yaşlarda ki çocukta yaşlı bir amca da bile bir teknoloji aleti görmek mümkün hale geldi. Bir yandan iyi olsa da fazla kullanımı zarar haline geldi. Teknolojiyi daha anlatsak çok anlatılacak şeyler var ama kısaca bana göre teknoloji kelimesinin açıklaması bu anlama geliyor…

MAKALE 5 – IPHONE-SAMSUNG

Yazan: Salih Çevik

-Bugün sizlere iphone mu daha iyi yoksa samsung mu daha iyi onu anlatıcaz. Günümüzde en cok kullanılan markalardır.

Salih Çevik

-İki markada tasarım olarak gayet iyi ama sistem özellikleriolarak İphone daha iyi yazılımı daha iyisamsungdan daha güvenlikli.

-Yani iphone daha iyi iphonenun kötü özelliklerinden biri internetten hiçbirşekilde apk dosyaları mp4 vb. şeyler indiremezsiniz ama müzikleri itools yardımıyla indirebilirsinizAmasamsungdaapkdosylarınımp4 gibi şeyleri indirebilirsiniz bu açıdan samsungdaha iyi bana göre telefon hızlılığı iphonesamsungdan daha üstün.

-Arkadaşlar şimdi buna göre çoğu şeye erişmek içinsamsung daha iyi ama güvenliklive hızlı bir telefon içinkesinlikle iphone tavsiye ederim.

-Kamera farkına bakarsak iki telefonda pek bir fark yok yani kamera aynı seviyededir.Fiyat olarak iki telefonda biribirinecok uzak iphonesamsunga göre fiyatı cok pahalı ama iki telefonunda aynı fiyatta telefon üretikleri mevcut. Ama genellikle ülkemizde samsung tercih Ediliyor çoğu kişinin elinde samsung telefonu görüyoruz. Çünkü samsung un uygun fiyatta telefonlarıda var.

Samsung marka olarak çok telefonu vardır. Ama iphon` nun az telefonu olmasına rağmen samsungla aynı seviyede buda büyük bir başarıdır.

Salih Çevik

-Buna göre bakılırsa uygun fiyatta bir telefon için kesinlikle samsung tercih edilmelidir çünkü iphonuncok az telefonu var hepside üst seviyede ama samsungun çok telefonu var o yüzden uygun fiyatta bulabilirsiniz.

MAKALE 6 – GALATASARAY – BEŞİKTAŞ

Yazan: Barış Özdemir

1905 yılında kurulan GalatasarayAli Samiyenstadı’nda büyük başarılara imza atmıştır.Şuan ki stadı Türk Telekom arenadır.Süperlig’de şuana kadar 20 civarı şampiyonluğu bulunmaktadır.Ve 4 yıldızı ilk kazanan Türk takımıdır.

Beşiktaş ise 1903 yılında kurulmuştur.İsmet İnönü stadı’nda büyük başarılar kazanmıştır.Şuan ki stadı Vodafonearenadır.Süperlig’de şuana kadar 15 civarı şampiyonluğu bulunmaktadır.

Galatasaray-Beşiktaş arasındaki mücadelelerde Galatasarayın daha fazla üstünlüğü bulunmaktadır.

Taksim Stadı’nda 22 Ağustos 1924 tarihinde Beşiktaş’ın 2-0 galibiyetiyle başlayan 91 yıllık rekabette, geride kalan 336 maçın 120’sini Galatasaray, 105’ini Beşiktaş kazandı, 111 karşılaşma ise beraberlikle sonuçlandı. Sarı-kırmızılıların toplam 476 golüne, siyah-beyazlılar 441 golle karşılık verdi

Galatasaray ile Beşiktaş arasında ligde yapılan 114 karşılaşmada ise genel toplamda olduğu gibi sarı-kırmızılı takımın üstünlüğü bulunuyor. İki takım ligde 114 kez karşı karşıya geldi, Galatasaray 43, Beşiktaş ise 30 kez sahadan galip ayrıldı. Taraflar 41 maçta da eşitliği bozamazken, sarı-kırmızılıların 143 golüne, siyah-beyazlılar 118 golle karşılık verdi.

Rekabetin golcüleri
İki takım arasındaki 91 yıllık rekabette, Beşiktaş’ın efsane kaptanı “Baba” lakaplı Hakkı Yeten, 61 maçta 29 golle en golcü futbolcu unvanını elinde bulundururken, yine Beşiktaşlı Şeref Görkey, 63 maçta 26 golle ikinci sırada yer alıyor. Beşiktaş’ta ayrıca Feyyaz Uçar’ın 18 golü bulunuyor.

En farklı skorlu galibiyetler
Galatasaray ile Beşiktaş arasındaki maçlarda en farklı skor, 30 Haziran 1940 tarihinde yapılan Milli Küme karşılaşmasında elde edildi. Bu karşılaşmada Galatasaray, Beşiktaş’ı 9-2 yenme başarısını gösterdi. Sarı-kırmızılılar ayrıca, 18 Temmuz 1997’de TSYD Kupası’nda 6-0, 31 Temmuz 1925’te 6-2, 10 Kasım 1943 ve 6 Ağustos 1975’te aynı sonuçlarla 5-1, 10 Ağustos 1977’de 4-0’lık skorlarla sahadan galip ayrıldı. Beşiktaş ise rakibi karşısındaki en farklı skorlu galibiyetlerini 18 Mart 1933 ve 29 Aralık 1940’ta 5-0’lık skorlarla elde etti. Siyah-beyazlılar ayrıca, 14 Kasım 1945’te ve 28 Mart 1948’de de aynı skorlarla 5-1 galip geldi.
Lig maçlarında ise en farklı skorlu galibiyetleri Beşiktaş 4-1, Galatasaray ise 3-0’lık skorlardır.

MAKALE 7 – BOKS

Yazan: Niyazi Melihatik

Niyazi Melihatik

Boks bir hayat biçimidir. Çoğu insan boks vs. dövüş sporları yapmak ister ancak kendisine zarar geleceğini düşündüğü için bunu bırakır veya ailevi sebeplerden dolayı bırakmak zorunda kalıyor.Eğer sen kendine zarar geleceğini düşünüyorsan unutma, acı zarar olmadan başarı olamaz bunun bilincinde ol dayak yemeden dayak atmayı öğrenemezsin hemen gidiyim de 2 gün çalışıp milleti döveyim diye bir şey yok o yüzden hele ki milli olmaya düşünürsen çok çalışmalısın unutma hem milletimizi temsil edeceksin hemde vatana millete hayırlı bir evlat olacaksın!Ve bunun en iyi örneklerinden birisi AnthonyJoshua (A.J) 18 yaşındayken sokak dövüşleriyle ve benzer suçlarla hapse girmiştir ve şimdi ise Dünya Boks Şampiyonu ! ASLA PES ETME..

Niyazi Melihatik

MAKALE 8 – ÇİZİM

Yazan: Beyza Ateş – Betül Sönmez

Harflerin daha kullanılmadığı çağlarda bile kullanılan ilk örnekleri Taş devrine kadar uzanan çizim, günümüzde hobi olarak dile getiriliyor.  Her yaş gurubunun keyifle yapabileceği çizim çoğu kişinin sandığı aksine zor değildir hatta keyiflidir. İnsanın yetenek beceri ve özgüvenini geliştirip özgüven bile verebiliyor. Sadece emek uğraş ve yetenek istediği için birçok kişiye zor gelebiliyor.

Birçok çizim şekli vardır bunlardan bazıları;karakalem,portre,model vb.dir.

Beyza Ateş - Betül Sönmez

Yukarıdaki gibi bir karakalem çalışması yapabilmek için büyük uğraş ve yetenek gerekir.

ÇİZİM YAPMA TEKNİKLERİ

Beyza Ateş - Betül Sönmez

Yukarıdada görüldüğü gibi figürleri iyi yapmanız gerekiyor.Eğer figürlerim kötü diyorsanız boş bir kağıt üzerinde figür çalışabilirsiniz.

MAKALE 9 – KİTAPLAR SENİ ANLATSIN

Yazan: Ümmü Kapan

KİTAP OKUMAYI HER NE KADAR SEVMESEK İSTEMESEK OKURKEN SIKILSAK TA ASLINDA HAYATIMIZDAKİ YERİ ÇOK ÖNEMLİDİR. KİTAP SEN DEMEK KİTAP BEN DEMEK BİR KİTAP BELKİ DE BİZ DEMEK.

Ümmü Kapan

BELKİ OKUDUĞUN Bİ KİTAPTA KAYBETTİKLERİNİ BULACAKSIN. BELKİ ANNENİ BELKİ AİLENİ BELKİ KENDİNİ BULACAKSIN. SENİN İÇİN YEPYENİ Bİ HAYAT BEMBEYAZ Bİ SAYFA AÇACAKSIN KENDİNE. HAYATIN DEĞİŞECEK BİRDEN O HİÇ OKUMAK İSTEMEDİĞİN KİTAPTA BULACAKSIN YİTİRDİKLERİNİ. O KİTAP ANLAYACAK Bİ TEK SENİ BERABER ANLAŞACAKSINIZ. O KİTAP OLUCAK TÜM HAYATIN ŞİMDİDİYORSUN Kİ Bİ KİTAP BENİM HAYATIMI NEDEN BU KADAR ÇOK DEĞİŞTİRSİN DEĞİŞTİRİR AZİZİM DEĞİŞTİRİR. HER KİTAP Bİ HAYATI HER YAZAR Bİ KİTABI ANLATIR. BELKİ O KİTAP SENSİN O HAYAT SENİN HAYATIN BELKİ DAHA MUTLU OLACAKSIN. O ZAMAN GEL SENDEBİZLE OL SENDE HAFTADA BİR KEZ BİR KİTAP OKU. O KİTAP SEN DEĞİLSEN BİLE BAŞKALARI BAŞKA İNSANLARIN ONLARIN DA DERTLERİNİ SENİNLE PALAŞMASINA İZİN VER. BELKİ BİR GÜN SENDE KENDİ KİTABINI BULURSUN. KAYBETTİĞİN KENDİNİ BULURSUN.

MAKALE 10 – Youtube

Yazan: İbrahim Doğanyiğit

Hemen hemen her gün internette onlarca video izliyoruz. Müzik dinlemek, video izlemek istediğimizde hemen, dünyanın en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube’a başvuruyoruz. Bir tıkla, istediğimize hemen ulaşıyoruz. Peki, vazgeçemediğimiz paylaşım sitesi .

YouTube’un Kuruluş Hikayesi.

(Şubat Ayında 2005 Tarihinde Kuruldu)

Steve Chen ve ChadHurley isimli iki genç 2005 yılı Şubat ayında YouTube’u kurdu. Youtube 1.5 yıllık sürede milyar dolarlık bir şirket oldu. Kredi kartı alışveriş sitesi PayPal’da birlikte çalışan Steve Chen ve ChadHurley isimli iki genç, 2005 yılının Ocak ayında garaj ofislerinde, bir ev partisinde çektikleri fotoğrafları ve video dosyalarını arkadaşlarıyla paylaşmak istedi. Büyüklükleri nedeniyle, videoları e-posta ile göndermekte zorluk çeken ikili, dosyaları paylaşmak için daha iyi bir yöntem bulmak üzere kolları sıvadı ve 2005 yılının şubat ayında Youtube’u kurdu.

Google Tarafından Satın Alınması

YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Bu, Google tarihindeki en pahalı ve en büyük satın alımlardan biridir.

Youtube’un en çok izlenen videosu

Youtube’da en fazla izlenen video ise 15 Temmuz 2012 tarihinde eklenen ve 19 Eylül 2014 tarihinde 2.1 milyara yakın izlenme sayısına ulaşan  PSY – “Gangnam Style” videosudur.

1 Günde Youtube Kaç Video Atılıyor

Kullanıcılar tarafından YouTube’a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video

Klip ekleniyor ve 100 milyona yakın video klip izleniyor. Kullanım koşullarına uymayan video klipler kullanıcıların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek siliniyor.

Kısa Bilgi :YouTube’dan sonra çok sayıda video paylaşım sitesi çıksa da televizyondan daha çok vakit geçirdiğimiz YouTube’dan kullanıcıların kolay kolay vazgeçeceğe benzemiyor.

Youtube’da En Fazla Abonesi Olan Kanallar

 1. PewDiePie
 2. HolaSoyGerman
 3. JustinBieberVEVO
 4. RihannaVEVO
 5. elrubiusOMG
 6. KatyPerryVEVO
 7. Smosh
 8. TaylorSwiftVEVO
 9. EminemVEVO
 10. OneDirectionVEVO

(Youtube’da En Fazla Abonesi Olan Kanallarda İlk 15’de ENES BATUR’da Vardır)

MAKALE 11 – Kızların iç sesi değil sizin onlarda yarattığınız kuruntular

Yazan: Ferdane Yalçın

Merhaba, ben Ferdane 16 yaşında olan küçük bir kız çocuğu olsam da size vereceğim bilgiler büyük.

Başlıkta da görüldüğü gibi konumuz kızların iç sesi, ne bu iç sesi? Neden bizden başka kimse duymuyor bu sesi? İşte tam da bunlara aydınlık getirmek için buradayım. Bu iç sesi denilen varlık 12 yaşında başlar ölene kadar gider, bayan olmak bunu gerektirir hep bir kararsızlık vardır ya bunun sebebidir işte iç sesi kendin başka bir şeye karar verirsin lakin iç sesin senin kararlarına uymaz. Derler ya hani, kadınları anlamak zor diye bazı konularda haklılar öyle düşünmekte çünkü biz bile yeri geliyor kendimizi anlamıyoruz ki gelip karşı cinsin bizi anlamasını bekliyoruz. Tabi bu demek olmuyor ki karşı cinsler bizi hiç anlamayacak, zaten hiç anlamayanların da sonu mahkemelerde hastaneler de  bitiyor. Erkekte yerini bilecek nerde karışıp karışmayacağında bir bilgisi olmak zorunda. Öncelikle eşitlik olmak zorunda. Kızlar ince düşünür erkekler ise kabaca bu yüzden üzülen hep kızlarımız olur. Hiç gördünüz mü pijamalarıyla elinde bir kap Nutella ile odasından saatlerce çıkmayan ailesiyle iki çift laf bile edemeyen bir erkek? Veya dışarda parklarda elinde bira şişesiyle sabahlayan bir  bayan? Garipsediniz dimi? Bende öyle düşünmüştüm. Kızları çoğu konuda kısıtlanması bu çağda olsak bile geç saatlerde rahatça kendini dışarı atamaması  bir erkek gibi rahatça davranamaması.

İşte tam da anlatmak isteğim buydu biz bu iç seslerimizi kendi kendimize oluşturmuyoruz siz yapıyorsunuz karar verdiğimiz bir konuda bile duraksıyoruz iç sesimiz dürtüyor bizi emin misin? Yapmalı mısın bunu? Ya o ne der? İç sesi değil bunlar anlayışsız insanların bizde yarattığı kuruntular.

MAKALE 12 – ŞAMPİYONLAR LİGİNDEKİ BEŞİKTAŞ

Yazan: Döndü – Buse

Şampiyonlar ligi G Grubunda yarışan Beşiktaşımız

3te3 yaparak çok iyi bir seri yakalamış durumda. Bu 3te3

Beşiktaşımıza çok şey katmıştır. Gerek puan açısından gerekse rekor açısından… Beşiktaşımız ilk rekoru 2de2 yapan ilk Türk takımı olmuştur. İlk maç porta ile olan maçımızdı. Herkes portoya yenilirsiniz derken Beşiktaşımız yendi. O yüzden diycem şu ki “Yenilmeyen takım yoktur.Beşiktaş ile oynamamış takım vardır” ve Beşiktaşımızın galibiyeti ile porto ilk yenilgisini almıştır.

Hadi biraz maçı hatırlayalım:

Porto-Beşiktaş Maçı:

Mücadeleye hızlı başlayan BEŞİKTAŞ 5 maçtır kalesini golle kapatmaya başarmış PORTO karşısında 13.dakikada ANDERSON TALİSCA nın Kafa golüyle 1-0 öne geçirdi. Her şey çok güzel giderken 21.dakikada ALEX TELLES ile kullandığı korner atışında DUSKO TOSIC ters bir kafa vuruşuyla skoru 1-1 yaptı.

 1. dakikada CENK TOSUNUN 30 Metreden attığı füzeyle durum 2-1 oldu.(bu gol ile şampiyonlar liginde yıllın golü seçildi.)

Goller burda bitmedi 85. Dakikada RYAN BABELİN Atığı golle durum 3-1 oldu. İlk  haftadan BEŞİKTAŞIMIZ  liderlik koltuğuna oturdu…

ligine daha çok çalışmaya başladı. Beşiktaşı da anlamak lazım. 2 ayrı kulvarda yarışıyo ve oyuncularda yoruluyor. Tek tesellimiz bu sıralar buydu.

 

Beşiktaş-Leipzig Maçı:

Müadeleye iyi başlayan BEŞİKTAŞ 11.dakikada RYAN BABELİN golüyle 1-0 öne geçti. İlk yarının son dakikalarına doğru çekişmeli geçen dakikaların sonunda

43.dakikada ANDERSON TALİSCAnın golüyle ilk yarıyı 2-0 önde tamamladı.

İkinci yarıda  gol pozisyonları bulan Beşiktaş ve Leipzig golleri tutturamadı ve 2. Yarı da böyle bitmiş oldu.

Şampiyonlar liginde iyi bir seri tutan Beşiktaşın şimdi ki durağı II.Louis stadı. Monoco ile karşı karşıya gelecek olan Beşiktaş burada da seriyi devam ettirdi.

İlk golü MONOCO atmıştır 30. Dakikada RADAMEL FALCOA ile 1-0 yenik durumuna düşen beşiktaş. Gol arayışlarına girmiştir. Arayışlardan iyi sonuç alan Beşiktaş 34.Dakikada CENK TOSUNUN Golüyle durumu 1-1 yapmıştır. 2  golle ilk yarı bitmiş oldu.İkinci yarının başlarında da iyi oynayan BEŞİKTAŞ 54.Dakikada      CENK TOSUNUN  Golüyle durumu 2-1 yaptı ve maç bitti….

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: