Windows 10 Kurulum

WİNDOWS 10 KURULUM

UEFİ FORMATINDA WİNDOWS 10 KURULUMU İÇİN SÜRÜCÜ OLUŞTURMA

[box type=”warning”] Uyarı: İşlem sırasında Usb flash belleğiniz formatlanacağı içindeki içindeki bilgiler tamamen silinicektir. İçinde önemli dosyalarınız varsa yedeklemenizi önemle hatırlatıyoruz.[/box]
[box type=”info”]

 1. Gereksinimler 4 GB yada daha yüksek kapasiteye sahip Usb flash bellek
 2. 32 bit yada 64 bit Windows 10 kurulum dosyaları
 3. Rufus

[/box]

Önyüklenebilir flash belleğimizi hazırlamak için kullanacağımız yazılım olan Rufus‘u buradan indirebilirsiniz.

Bazı kaynaklarda sadece komut istemcisi ile yapılan uzun yol anlatılıyor. Biz sizler için kısa ve pratik yolu anlatıyor olacağız. Kısa sürede sürücünüz hazır olacaktır.

 1. İndirdiğiniz Rufus adlı programı sağ klik yapıp açın.
 2. Program arayüzü açıldığında Usb flash belleğinizi bilgisayarınıza bağlayın.
 3. Program arayüzünde “Create a bootable USB drive option” seçeneğinin hemen yanındaki ikona basarak Windows 10 kurulum dosyasınızı seçin.

Windows 10 Kurulumu

Windows 10 Kurulumu

Son olarak Start seçeneğini tıklayarak Windows 10 imajının Usb belleğinize yazılmasını bekleyin. Artık boot edilebilir bir önyükleme sürücüsüne sahip oldunuz.

Eğer Rufus yazılımını kullanmak istemiyorsanız daha uzun olan ve komut istemcisinin kullanıldığı aşağıdaki yolu da izleyebilirsiniz.

Uzun Yol:

# Usb flash belleğinizi bilgisayarınıza bağlayın.

# Bilgisayarınızda komut satırını çalıştırın. Windows 10’da ara bölümüne cmd yazıp yönetici olarak giriş yapmanız yeterli olacaktır.

# Açılan komut satırına diskpart yazıp enter’a basıyoruz. Görseldeki örneğe benzer bir durum olacaktır.

Windows 10 Kurulumu 1

# Hemen akabinde bilgisayarınızda olan diskleri görüntüleyebilmek için list disk yazıp enter’ basıyoruz. Bu komutla birlikte bilgisayarınızdaki diskler listenecektir.

Windows 10 Kurulumu 2

Yukardaki görselde olduğu gibi bir ekran gelecektir. Burda önemli olan sizin kurulum yapacağınız diski belirleyip onu bir kenara not almanızdır.

# select disk 0 yazıp enter’a basın. Ben burda örnek olarak disk 0 olarak aldım. Sizin komut istemcinizde diskiniz ne olarak görünüyorsa onu baz almalısınız.

Bu komutu yazdığınızda bir satır aşağıda disk 0 is now the selected disk şeklinde bir ileti gelecektir.

# clean komutunu girip diskimizin temizlenmesini sağlıyoruz.

# create partition primary yazıp diskimizde yazılımın kurulacağı ana bölümü oluşturuyoruz.

# Format quick fs=fat32 komutunu girip diskimizi fat32 formatında biçimlendiriyoruz.

# active komutunu girip oluşturduğumuz diski aktif hale getiriyoruz.

# exit komutuyla diskpart uygulamasından çıkış yapıyoruz.

Son olarak Windows 10 DVD’si yada Windows 10.iso dosyası içindeki tüm kurulum dosyalarını kopyala-yapıştır yaparak Usb flash bellek içine atıyoruz.

Artık UEFİ formatında önyüklenebilir Windows 10 kurulumu için sürücümüz hazır. Bundan sonraki aşama Windows 10 kurulum rehberi olacaktır.

TEMİZ WİNDOWS 10 KURULUMU (ÖNYÜKLENEBİLİR USB FLASH BELLEK)

 1. Yukardaki rehberimizde oluşturduğunuz önyüklenebilir Usb flash belleğinizi bilgisayarınıza bağlayın ve yeniden başlatın.
 2. BIOS-Ön Yükleme ayarlarına gidip önyükleme yapılacak sürücüyü önyüklenebilir Usb flash belleğiniz olarak atayın.
 3. BIOS üzerindeyken yaptığınız değişikliği F10 fonksiyon tuşuna basarak kaydedin ve cihazınızı tekrar başlatın.
 4. Bilgisayarınız yeniden açıldığında Press any key to boot from USB yada Türkçe olarak USB’den başlatmak için herhangi bir tuşa basın mesajı çıkacaktır.          Bu ekranı gördüğünüzde klavyenizin herhangi bir tuşuna basarak önyüklemeyi başlatın.
 5. Önyükleme bittikten sonra Windows 10 kurulumunun ilk ekranı karşımıza çıkacak. Bu ekranda yükleme dilinizi, zaman ve para biriminizi son olarak da klavye düzeninizi ayarlayın. Next (İlerle) diyerek diğer ekrana geçin.
 6. Karşınıza Install Now (Şimdi Yükle) ekranı gelecektir. Install butonuna tıklayın.
 7. Hemen akabinde ürün anahtarı ekranı gelecektir. Ürün anahtarınız varsa ilgili boşluğa girerek devam edin. Şayet ürün anahtarınızı daha önce Windows 10 ücretsiz yükseltme yaptığınız için bilmiyorsanız Skip (Atla) diyerek devam edin.
 8. Bir sonraki ekranda lisans koşullarını belirtir ekran gelecektir. Lisans sözleşmesini kabul edip Next diyerek devam edin.
 9. Bir sonraki ekranda Windows 10 kurulumu için seçenekler gelecektir. Custom:Install Windows Only seçeneğini işaretleyerek devam edin.
 10. Bu bölümde kurulum yapabileceğiniz disklerin görüntülendiği ekranı göreceksiniz.

Windows 10 Kurulumu Disk Ekranı

11.Windows 10 Kurulumu Disk Ekranı

WİNDOWS 10 KURULUM DİSKİNİ SEÇME

 •  10. maddede önünüzde iki seçenek olacaktır.
 • Birincisinde listelenen diskinizin üzerinde eğer hali hazırda bir işletim sistemi kuruluysa diski seçin ve Delete (Sil) tuşuna basın.
 • Silme işlemi bittiğinde Bölünlenmemiş bir yer göreceksiniz. Bu alan üzerine gelerek seçin ve New (Yeni) seçeneğine tıklayarak temiz bir bölüm oluşturun.  Alan olarak otomatik oluşturulan alan boyutunu olduğu gibi bırakabilirsiniz.
 • Yeni oluşturulan temiz bölümün üzerine bir kez tıklayıp seçip ve Format (Biçimlendir)diyerek oluşturduğunuz bölümün formatlanmasını sağlayın.
 • İkinci seçenekte ise kurulum yapacağınız disk üzerinde herhangi bir işletim sistemi olmayabilir. Bu durumda diskiniz Bölümlenmemiş disk olarak görülecektir.
 • Bu diskin üzerine bir kere tıklayıp seçin ve New (Yeni) alanını seçerek temiz bir alan oluşturun. Diskinizin üzerinde 2. bir alan oluşturmayacaksanız otomatik olarak gelen boyutu olduğu gibi bırakabilirsiniz.
 • Yeni bölümü oluşturduktan sonra Format (Biçimlendir) seçeneğini kullanarak oluşturduğunuz bölümü biçimlendirin.
 • Oluşturup, formatladığınız diski seçip Next (İleri) diyerek kurulum işlemini başlatın.

Temiz Windows 10 Kurulumu

 

12. Kurulum başlayacak ve Windows 10 dosyaları sisteminize yazılacaktır. Bu hız bilgisayarınızın donanıma göre değişiklik gösterebilir.

13. Kurulum dosyaları kopyalandıktan sonra bilgisayarınız  yeniden başlayacak ve Windows 10 kurulumu devam edecektir.

14. Eğer 7. adımda ürün anahtarı girmediyseniz bu adımda tekrar ürün anahtarı isteyen ekran gelecektir. Sol alt köşedeki Do This Later ( Daha Sonra Yap) seçeneğini tıklayarak devam edin.

15. Bu adımda Windows 10 kurulum ayarlarını yapacağınız ekran gelecektir.

Kurulum için sağ alt köşeden Use Express Settings ( Hızlı Ayarları Kullan) seçeneğini yada tamamen kendinize özel kurulum ayarı yapabileceğiniz Customize Settings (Ayarları Özelleştir) seçeneğini kullanabilirsiniz.

Windows 10 Kurulumu Ayarları

Windows 10 Kurulumu Ayarları

16. Bu bölümde Windows 10 varsayılan programları belirleyeceğiz. Kurulum ekranında bize varsayılan programları mı kullanacığımızı yoksa özelleştirme yapıp yapmayacağımızı sorulacak.

İster varsayılan programları olduğu gibi bırakıp Next’i tıklayarak ilerleyebilir, isterseniz özelleştirme yapabilirsiniz.

17. Bir önceki maddedeki ekranı geçtiğimiz zaman eğer internete bağlıysanız bazı güvenlik güncellemeleri indirilecektir. Bu biraz zaman alabilir.

18. Bu adımda Windows 10 kurulumu için Who owns this PC? (Bu bilgisayarın sahibi kim?) penceresi karşınıza gelecektir. Kendinize uygun olan seçeneği işaretleyip devam edin.

19. Bu adımda Windows 10 oturumunu açmanız için kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekecek.

Microsoft kullanıcı hesabı yada klasik haliyle yerel kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz.

Eğer Microsoft kullanıcı hesabı oluşturup oturumu bununla açarsanız Microsoft Takvim, Mail ve mağaza gibi uygulamalar bu hesaba senkron olarak olacaktır.

İlerleyen dönemlerde Windows 10’u formatlayıp tekrar kurduğunuz zaman kullanıcı hesabınızla senkron olan tüm uygulama datalarınız otomatik olarak geri yüklenecektir.

Yerel kullanıcı hesabı önceki Windows sürümlerinde olan klasik kullanıcı hesabıdır. Eğer bu tip bir hesapla oturum açarsanız herhangi bir yerle bağlantınız olmayacaktır.

20. Eğer yerel kullanıcı hesabı kurmayı tercih ederseniz karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda kullanıcı adınızı ve şifrenizi gerekli alanlara yazarak Next butonuna tıklayın.

21. Bir önceki adımda çok kısa bekledikten bu adımda artık Windows 10 kurulumunuz tamamlanacak ve masaüstü karşınıza gelecektir.

Artık Windows 10’unuz kullanıma hazır.

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: