WordPress Kurulumu – Cpanel Dersleri

Cpanel Derslerimize hoşgeldiniz. Bu dersimizde sizlere Cpanel üzerinden wordpress kurulumu nu anlatacağım. Cpanel içinde bulunan Softaculous Apps Installer kullanılarak web sitenize bazı ücretsiz yazılımlar yükleyebilirsiniz. Bunlardan biriside wordpresss dir.  Gelin wordpressin güncel versiyonunu nasıl yükleyeceğimizi beraber görelim.

kurulum videosu

WordPress Kurulumu

Host firmanızın size verdiği Cpanel giriş bilgilerini kullanarak cpanele giriş yapınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

wordpress kurulumu

Hosting üzerinde birden fazla İnternet  siteniz mevcut ise geçerli kullanıcı yazan bölümünden sitenizin olduğu kullanıcıyı seçmeniz gerekmektedir. Bunu yapmazsanız wordpress kurulumunu yanlış yere yaparsınız.

Seçimi yaptıktan sonra sayfayı en alta doğru kaydırın. Softaculous Apps Installer yazan yeri gördüğünüzde durun. Burası wordpressi yükleyeceğimiz cpanel bölümüdür. WordPress dışında burdan yükleyebileceğiniz hazır  paketlere örnek olarak Joomla, phpbb, opencart, smf, drupal, vb…. populer ücretsiz yazılımları verebiliriz. İleride bunlarında yüklenmesi ile ilgili bilgi vereceğim. Teme prensip olarak hepsinin yüklenmesi birbirine benzemektedir.

wordpress kurulumu2

Softaculous Apps Installer görüntüsü yukarıda verilmiştir. Biz wordpress yükleyeceğimiz için buradan wordpressi seçiyoruz ve wordpress kurulumu na başlıyoruz.

wordpress kurulumu

Eğer hosting firmanız güncellemeleri yapıyorsa burda WordPressin en güncel versiyonunu bulabilirsiniz. Resimdende göreceğiniz gibi 4.8.2 versiyonu benim cpanelimde mevcut. Bu yazıyı yazdığımda güncel versiyon 4.8.2 idi. Buda demek oluyorki benim hosting firmam cpanel güncellemelerini zamanında yapmış. Install Now butonuna bastığımda kurulum işlemi başlayacak. Kurulumaa geçmeden önce sayfayı aşağı doğru kaydırıyorum ve şöyle bir ekran gözüme çarpıyor.

wordpress kurulumu

Web sitenizde daha önce yüklediğiniz bir WordPress varsa burdaki mevcut kurulumlar bölümünde görebilirsiniz. Bu yüklü olan kurulumları dilerseniz değiştirebilir veya burdan silebilirsiniz. Burda gördüğünüz gibi benim web siemde 1 adet wordpress kurulumu mevcut. Buna müdahale etmeden 1 tane wordpress daha kuracağım.

Install Now butonuna basıyorum ve kuruluma başlıyorum.

burdaki ayarlara göz atacak olursak;

WordPresss kurulumu ayarları

  1. Protokol Seçiniz : sitenizin SSL i varsa burda https seçmeniz gerekmektedir. Onun dışında http:// seçmeniz yeterlidir. sitenizin  www li bir şekilde görünmesini istiyorsanız http://www. yıda seçebilirsiniz.
  2. Domain Seçin : Web sitenizin adresini buradan seçiyorsunuz.
  3. Yükleme dizini: WordPressi hangi dizine yüklemek istiyorsanız buradan seçiyorsunuz. sitenizin ana dizinine yüklemek isterseniz burayı boş bırakınız.
  4. Site Name: WordPress blog sitenize vereceğiniz isim
  5. Site Description: WordPress blogunuz ile ilgili açıklama
  6. Admin Username: Yönetici kullanıcı adı
  7. Admin Password: Yönetici şifresi
  8. Admin Email: Yönetici mail adresi
  9. Select Language: Sitenizin dili
  10. Advanced options: Detaylı ayarlar bölümüdür. Eğer uzman değilseniz bu alanda değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

E-postama kurulum bilgilerini gönder : mail adresinizi yazarsanız kurulum bittikten sonra ayarlar mailinize gelecektir.

Yükle butonuna basarak kurulum işlemini tamamlıyoruz.

worpress kurulumu

Kurulum devam ederken yukarıdaki ekran karşınıza gelecektir. Kurulum bittiğinde ise:

wordpress kurulumu

Kurulumun bittiğini gösteriyor. WordPress blogunuzun adresi ve yönetim paneli sayfası ile ilgili giriş url leri burada mevcut. Sayfalara giriş yaparak kurulumun başarılı olup olmadığını kontrol edebiliriz.

wordpress kurulumu

gördüğünüz gibi wordpress bloğumuz hazır. Birde admin paneline bakalım.

Admin panelimizede başarılı bir şekilde giriş yaptık. Kurulum işlemini burada sonlandırıyoruz. WordPress kullanımı ile ilgili detaylı bilgileri sonraki derslerimizde vereceğiz.

Tekrar görüşmek üzere. Hoşçakalın….

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: